Praktici

#9 Spolupráce praktika a rehabilitačního lékaře | Andrea Švojgrová

Season 1 Episode 9

V podcastu hovoříme s MUDr. A. Švojgrovou o jejím oboru a o tom, co z práce rehabilitačního lékaře by si jako minimum měl osvojit praktický lékař. Jak by mohla vypadat spolupráce obou oborů? Zazní konkrétní rady pro situace, se kterými se jak praktik, tak i rehabiltační lékař běžně potkává.
U medikace kyselinou acetylosalicylovou, která je zmíněna v podcastu upřesňujeme dávkování doporučené dr. Švojgrovou: u akutních bolestivých stavů úvodní dávka 750 mg, poté 500 mg po 4 hodinách s noční pauzou, maximálně 5 dní s respektem ke kontraindikacím. Dle vyjádření Lékového informačního centra v Hradci Králové nebyl vědecky prokázán myorelaxační účinek ASA: viz příloha vyjádření Lékového informačního centra v Hradci Králové.

Host:  MUDr. Andrea Švojgrová - Pracuje v ambulanci na Praze 6 a v Masarykově nemocnici v Rakovníku. Do roku 2020 působila jako primářka Oddělení rehabilitační péče Nemocnice Říčany. V rámci rehabilitační praxe se zaměřuje na poruchy pánevního dna, myoskeletální terapii a fyzikální terapii. Je spoluzakladatelkou Spolku mladých rehabilitačních lékařů.

Kurzy IPVZ (nejen) pro všeobecné praktické lékaře se zastoupením témat rehabilitace a fyzikální medicíny:

Zdroje:

  1. Seznam nejběžnějších výkonů z odbornosti 902: https://bit.ly/3ebGOzB
  2. Elektroterapie: www.electrotherapy.org
  3. K. Lewit, Manipulační léčba https://bit.ly/3EuBkdO
  4. F. Véle,  Kineziologie https://bit.ly/3CdZpD2
  5. J. Poděbradský,  Fyzikální terapie https://bit.ly/3yteyiy
  6. J. Vacek, Manuál rehabilitační a fyzikální terapie https://bit.ly/3CLfamt


Twitter:
Praktici
Facebook:
Praktici
IPVZ Všeobecné praktické lékařství:
Katedra VPL

People on this episode