Pozitivna psihologija za boljse zivljenje - podcast
Pozitivna psihologija je mlado področje psihologije, ki v središče postavlja pozitivne in svetle plati človekove osebnosti.
Če hočete nekaj spremeniti, morate za to nekaj narediti. Preprosto.
Pozitivna psihologija za boljse zivljenje - podcast
Karel Gržan: Ovrednoteni v neponovljivi izvirnosti (pogovor vodi Mateja Feltrin Novljan)
Rdeča nit pogovora vodi od pomena ozaveščanja posameznika v njegovi izvirnosti – poslanstvu in podpori pri uresničevanju, preko soočenja z družbenimi manipulacijami, ki ukalupljajo predvsem za uporabnost – funkcionalnost in ga s tem odtujujejo ne le od njega samega, pač pa tudi od poosebljene pristnosti in sočutnosti v odnosih, do spretnosti takšne ironije – smeha, ki osvobaja tako posameznika kot družbo k vrednemu dostojanstvu v (so)bivanju.
5 vprašanj, na katera bomo odgovorili:
- V čem je aktualnost nasveta iz delfskega preročišča: »Spoznaj sebe!«?
- Kakšno je pri prebujanju samozavesti posameznika poslanstvo družine in šole?
- Razpeti smo med dobro in hudo. Ali brezmejna ljubezen izključuje meje?
- Kaj pa meje družbe v odnosu do posameznika? Zakaj ne razlikujemo več ekonomije od hrematizma – etičnega družbenega odnosa do človeka od izkoriščevalskega?
- Kakšna je vloga ironije in smeha, ki temeljita na samozavesti, v procesu osebnega in družbenega osvobajanja?
Karel Gržan je bil leta 1985 posvečen v duhovnika. Dve leti za tem je magistriral iz teologije. Je ustanovitelj komun na Razborju pod Lisco in Kobilju v Pomurju. Ob rednih obveznostih ga zaposlujejo pogovori, predavanja, radijske in TV oddaje, pisanje člankov in knjižnih del (cca 40). Leta 2003 je bil na Filozofski fakulteti v Ljubljani habilitiran za doktorja znanosti s področja literarnih ved, od leta 2014 je docent za književnost na Filozofski fakulteti v Mariboru.
Sprašuje Mateja Feltrin Novljan, učiteljica in novinarka.
Posneto v živo na Primorskem maratonu pozitivne psihologije februarja 2020.