iLiPodcast
Literatura není jen umění samo pro sebe, je pevně spjatá s tím, co prožíváme a co se děje kolem nás. Číst knihy znamená učit se poznávat a chápat svět, přijímat jiné názory, otevřít se kritickému myšlení. Mluvit o knihách lze i jinak než v akademických rozborech tvůrčích přístupů. Právě to chceme v našich rozhovorech ukázat.
V první sérii si redaktoři časopisu iLiteratura.cz jako hosty zvali odborníky z různých profesí a pátrali s nimi po tom, co je skryto "Pod hřbety knih". K debatám přizvali i studenty ve věku od 10 do 25 let, aby řekli, jak vybraná témata vidí oni.
Druhá série "S knihou za střelkou kompasu" reflektuje naše nové zkušenosti z cest v rámci projektu iLiMobilita.
iLiPodcast
01 Filozofie pro děti
Filozofii potřebujeme všichni, včetně dětí. Z toho vychází i didaktický koncept „filozofie pro děti“, tedy Philosophy for Children, který se zrodil asi před padesáti lety za velkou louží a mohou se s ním setkat i děti na českých školách. Učí, jak správně klást otázky a jak si vzájemně naslouchat. Vede k respektu, ke kritickému a kreativnímu myšlení. V současném světě plném dezinformací je to docela významná dovednost. Hosty podcastu jsou lektoři kurzů P4C a zároveň nakladatelé Jiří Bartoník a Barbora Fialová, kteří letos uvedli na český knižní trh novou edici filozofických knih pro děti. Ta zatím nabízí šest útlých svazků s nápadnými barevnými obálkami a jmény slavných filozofů přímo v názvu. Čím jsou tyto knihy z nakladatelství Pink Box výjimečné? Jak probíhá filozofování s dětmi ve škole? Je filozofie užitečná? Nejen na to se ptá moderátorka Jitka Nešporová svých hostů a krátce i studentů z pražského gymnázia Jana Keplera. Podcast uzavírá rubrika Letem světem, která zběžně shrnuje nabídku spojenou s touto problematikou v zahraničních knihkupectvích. | moderuje: Jitka Nešporová, sound design: Samuel Ackah, zvuk: Martin Polák, Samuel Ackah a studio Wombat, dramaturgie: Tereza Lišková, Jovanka Šotolová, účinkuje: Alena Hladká, Letem světem čte: Jan Bumba, produkce: Karolína Zamora